Turistika

Turistické cíle

  • Cihelna ve Studených
  • Zaniklá vesnice Studyn
  • Rybičková skála
  • Studánka Barborka
  • Zbýšovská halda

 

Zbýšovské kříže

Co dalšího můžete navštívit ve Zbýšově jsou kříže. Jak můžete vidět, tak jich není zrovna málo, a proto abyste se v nich lépe vyznali, tak jsme pro vás sestavili seznam křížů, které se vyskytují ve Zbýšově nebo v jeho blízkém okolí. K tomu, abyste přesně věděli, kde se vámi vybraný kříž nachází, stačí se podívat do mapy, ve které ho podle čísla u obrázku naleznete.

Zbýšovské kříže

Zbýšovské kříže

Mapa výskytu křížů

Mapa výskytu křížů

Naproti hřbitovní brány u hlavní cesty nás vítá jeden z nejstarších křížů. Byl postaven na památku cholery, která si vzala spoustu životů.

Oběti světové války připomíná kříž uprostřed hřbitova, na němž je trnová koruna a znak Československé republiky.

Nejstarší kříž v okolí Zbýšova se nachází nad Dolinou. Je celý i se sochou Ježíše Krista z kamene. Autorem je František Majer, kameník z Nové Vsi. Kříž byl postaven, jak říká nápis: „Nákladem Jana Kubálka sowseda Zbiesowského dne 24. máje 1804.“

Na místo dřevěného kříže těsně vedle kostela dala postavit Marie Kratochílová, vdova po havíři, na památku svého muže a syna, zemřelého ve vojenské nemocnici, kříž s kamenným podstavcem a pozlacenou železnou sochou Krista roku 1886.

V poli v Lískách za bývalým areálem zemědělského družstva stojí kříž se stručným: „Pokoj vám.“ Byl postaven roku 1937 nákladem rodiny Nekužovy, naposled opraven v roce 2009.

Nejmladší je kříž r roku 1940 a dala ho postavit rodina Baštářova v poli na bývalém rozcestí Rosice – Kratochvilka. V posledních letech byl zničen, zbourán. Jeho osud nebyl lhostejný jednomu spoluobčanu a uvedl ho do původního stavu.

Informační turistické panely

infopanely

Informační panely se nám postupně rozrůstají, máme je zaznamenané v mapě a bzdy dodáme i obrázkovou formu.

Infopanely Zbýšov

 

Rozcestníky a ukazatele

Kromě informačních panelů se na našich cyklostezkách může setkat i s rozcestníky a ukazately, které vám poskytnou informace o směru a vzdálenosti nejbližších bodů.

Rozcestníky a ukazatele

Cyklistické vyžití ve Zbýšově a okolí

Řadu zajímavých tipů naleznete na stránkách Cykloklubu Oslavany.

logo_1-cykl

 


Navštivte také ve Zbýšově

Úzkorozchodná železnice Zbýšov-Babice-(Zastávka u Brna)

reuz